Re: amortyzacja samochodu wykupionego z leasingu

Możesz, jak najbardziej, ale musisz pamiętać o tym, że gdy wprowadzisz samochód do ewidencji środków trwałych, i zaczniesz naliczać i księgować w koszty raty amortyzacyjne, to potem, przy sprzedaży tego pojazdu musisz zapłacić podatek, więc warto się zastanowić czy Ci się to opłaci.

Może lepiej prowadzić ewidencję przebiegu, i konsekwentnie nie zaliczać wszystkiego w koszty i w związku z tym mieć tzw. „święty spokój” z urzędem skarbowym? Musisz to sobie na spokojnie przekalkulować. Wskazana wizyta w macierzystym urzędzie skarbowym, bo to on w razie czego będzie się zajmował Tobą i Twoimi zobowiązaniami finansowymi. Plus konsultacja z księgowym/biurem rachunkowym.

Co do opłaty rejestracyjnej to mój US wypowiedział się tak, że jest to (ich zdaniem i wg ich interpretacji!) wydatek jednorazowy, który należy zaliczyć do k.u.p. w momencie jego poniesienia. Też nie ma jednak pewności, czy na 100% tak jest zgodnie z prawem, bo niektóre wydatki związane z pojazdem (np. montaż instalacji LPG i ogólnie rzecz biorąc modernizacja polegająca na trwałym zainstalowaniu czegoś w pojeździe) zwiększają wartość księgową ś.t., a to oznacza zwiększenie podstawy naliczania rat amortyzacji.